Fotografie: Freepik

25.1.2021 Milan Juha

Když vám zůstanou zbytky jídla a nemůžete je již dále využít, například ke zkrmení, měli byste se zamyslet nad tím, kam tento konkrétní odpad patří. Zda vždy výhradně do odpadkového koše nebo zda ho lze případně i spláchnout do odtoku.

Výše uvedené by se mohlo zdát jako zbytečné, ale svůj názor možná změníte, až budete muset zavolat a potom také zaplatit instalatéra, který vám zprůchodní ucpané potrubí. Abyste tomu zabránili, poradíme vám, co rozhodně nepatří do odtoku. Když se tím budete řídit, tak nejen ušetříte finanční prostředky, ale uděláte také něco pro své zdraví a životní prostředí.

A co byste tedy neměli nikdy splachovat do odtoku?

Léky

Vždy by mělo být samozřejmostí, že sebeslabší lék rozhodně do odtoku nepatří. Některé látky, obsažené v lécích, mohou při větší koncentraci narušit povrch trubek, ale největší nebezpečí spočívá v tom, že chemické látky, které se z léků uvolní, se dostanou do vody a v ní pak do životního prostředí, kam rozhodně nepatří. Nepotřebné nebo prošlé léky vždy vracejte do lékárny.

Fotografie: Pixabay

Mouka, rýže a těstoviny

Možná vás to překvapí, ale ani mouka potrubí nesvědčí a měli byste ji v případě potřeby vyhazovat do odpadkového koše. Pokud ji totiž spláchnete do odtoku, smísí se s vodou, zvětší objem a od toho je již jen krůček k nechtěnému ucpání potrubí. Stejný účinek mají v kombinaci s vodou také těstoviny a rýže.

Skořápky z vajec

Problém skořápek jsou jejich tvrdé a poměrně ostré hrany, které způsobují, že se na nich snadno zachytí další odpad a poměrně brzy pak může dojít až k ucpání trubek, které je pak nutno odborně řešit.

Fotografie: Freepik

Štítky z ovoce

Ovoce bývá často opatřeno nalepenými štítky, které obvykle udávají zemi původu, název ovoce a někdy i jiné údaje. Možná to vypadá jako detail, ale pokud budete štítky pravidelně splachovat do odtoku, je poměrně velká pravděpodobnost, že se na lepidlo přichytí další odpad, který se tak bude kumulovat až k možnému ucpání trubek.

Kávová sedlina

Pokud dáváte přednost turkovi a po vypití kávy vám zůstane sedlina, ani ta nepatří do odtoku, protože i ona může překvapivě snadno zapříčinit zneprůchodnění potrubí.

Barva a olej

Spláchnutí barvy je pro většinu z nás nepřijatelné, ale přesto se mohou najít lidé, kterým nedojde, jak škodlivý takový postup je. Nejen, že se snadno zneprůchodní trubky, ale chemické látky a výpary jsou škodlivé jak pro lidské zdraví, tak také pro životní prostředí. Podobně je naprosto nevhodné vylévat do odtoku zbytky oleje, které rovněž brání volnému průtoku vody.