Říká se, že peníze nejsou všechno, no řekněte si to, když máte doma pět hladových krků a na účtu debet jako hrom. Správné hospodaření je klíčem k úspěchu každé finančně gramotné domácnosti. Řadíte se do této kategorie i Vy?

Pánské rošťárny

Abyste to svému bankovnímu kontu trochu usnadnili, měli byste se naučit šetřit. Většina lidí si šetření automaticky spojuje s nedostatkem. Tento nesmysl nám do hlavy vtlouká materialistická doba, která nás ve všech směrech hýčká. Nemáte na dovolenou? Tak přemýšlejte i v potravinách. Nemusíte mít přece ty nejdražší jogurty, když najdete stejně kvalitní i za méně peněz. Korunka ke korunce …

Pozor na drahé restaurace

Rádi obědváte v restauracích? Nebo si s rodinou dopřejete jednou týdně večeři v některém z místních lokálů? Dnes celkem stačí, když vezmete děti do McDonaldu a Vaše peněženka se po obyčejném Happy Meal prudce otřese. A Vy spolu s ní! Neztrácejte v restauracích, které jsou zbytečně předražené čas a neutrácejte v nich peníze. Doma se dá udělat jídlo ještě lepší, vydatnější a zejména levnější. Vaši finanční situaci takovými zbytečnými výstřelky jen podkopete. Raději si udělejte z večeře v restauraci rituál, který se bude opakovat každé dva měsíce.

Nakupovat ve výprodeji je trendy

Drahé oblečení, boty, šperky a bižuterie. Že jsou to drobnosti?! Takové, které následují jedna za druhou a když si na konci měsíce spočítáte, že jste si koupili ve výprodeji čtvero letních šatiček po 250 Kč a do toho Vám v hlavě začne blikat kontrolka, že jste je vlastně vůbec nepotřebovali, bude to špatně. Věci se dají kupovat i střídmě a nepotřebujete mít šatník, který praská ve švech jen proto, že vidíte na věcech červené cedulky. Podstatou krásné ženy je upravený, elegantní a čistý vzhled. A ten se dá dosáhnout mnoha způsoby, například několika kousky nadčasového oblečení, které doplníte pěknou bižuterií. Investujte tam, kde se to vyplatí, ne tam, kde proděláte.

Auto je hlavně k přepravě vaší rodiny

Svět jaksi ovládla mánie nakupovat auta. Nejnovější modely té, či oné značky, neboť vždyť v reklamě dávali, že nyní při novém modelu jsou extrémně vysoké zaváděcí slevy. Nuž, zaváděcí cena je fajn, pokud to auto neprodleně potřebujete. Pokud však máte auto, které jezdí, není ani staré ani opotřebované, koupili jste ho před pěti lety a frčí jako dobře naolejovaná mašinka, pak je i ta zaváděcí sleva zcela nepodstatná. V opačném případě Váš rozpočet opět výrazně utrpí. Budete mít sice nové auto, ale na dovolenou se v něm neodvezete, protože nebudete mít za co.

Proč něco kupovat, když to zvládnete udělat sami

Lidé rádi utrácejí peníze za to, co si mohou udělat i sami. Pizzu si v pátek večer raději objednají domů, jakoby ji za třetinovou cenu udělali sami. Nebo si dávají opravovat věci, které dokáže opravit i ten najnezručnejší kutil. Nebo chodí do prádelny namísto toho, aby si věci vyprali sami. Kromě alkoholu se metlou lidstva stává i lenost.

Dary nemusí být předražené

Děti jsou pro nás vším a v životě netoužíme po ničem více, než splnit jim všechna přání, aby byly šťastné. Problémem je, že naše ratolesti si toho ale vůbec neváží. Namísto každodenních dárků bez lepšího důvodu upřednostněte střídmost. Ani my jsme kdysi nedostávali dary jen tak, protože jsme si to právě usmysleli. Museli jsme počkat do Vánoc, narozenin, či svátku. Proč by tedy neměly počkat naše děti?

Každý výdaj je investicí

Držte se stranou od výdajů, které Vám přinášejí pouze krátkodobé potěšení a pak jen zoufalství v očích. Mnoho věcí, které máte, vůbec nepotřebujete. Spočítejte si, kde ušetřit můžete a kde ne. S penězi je to jako s drogami. Když je začnete utrácet a dopřávat si, za krátkou dobu zjistíte, že jste všechno ztratili. Nejen finance na letní dovolenou, ale také chuť žít a radovat se z maličkostí.