Slovensko zažilo velké překvapení. I když většina Slováků brynzové halušky miluje, nikdy si nemysleli, že by mohli patřit mezi 500 nejlepších kulinářských zážitků na světě. S tímto umístěním přišel portál Lonely Planet. Tento portál vydal knihu s názvem Ultimate Eatlis, kde zveřejnil nejlepší světové jídla vůbec.

Portál se orientuje v různých zážitcích a zveřejňuje od cestovatelských typů až po dobrodružné zážitky. Tento rok se portál rozhodl zveřejnit žebříček jídel a s hrdostí můžeme říci, že se v něm objevily až 2 chutná jídla ze Slovenska. První z nich jsou brynzové halušky, které jsme již zmínili a druhým jsou bramboráky.

Brynzové halušky

Toto bylo napsáno při brynzové halušky: “Tento sytý talíř bramborových halušek pokrytý ostře chutnající ovčím sýrem a naložený kousky opečené slaniny chutná nejlépe s tmavým pivem,” popsali naše národní jídlo v publikaci. “Halušky se umístili na slušném 225. místě.

Slovenské bramboráky

Slovenské bramboráky se umístili na 488. místě. Kniha říká, že nejlepší smažené placky jsou jen ty domácí, a proto by měl každý, kdo zná člověka ze Slovenska, a ten ho pozval k němu domů na bramborová placky, jeho pozvání určitě přijmout a těšit se na výborné domácí jídlo.

1. místo

Pokud se ptáte, které jídlo se umístilo jako první, známe odpověď! Na prvním místě je tradičké pinč (pinxto) ze Španělska, které najdete v drobných restauracích ve městě San Sebastián. Pokud jste zvědaví, co to je, přikládáme fotografii.

Jde o malé kousky sendviče, které se podávají s různými pomazánkami, zeleninou nebo masem.

Ani Maďaři a Češi neobstáli naprázdno. V žebříčku se umístili i jejich specialita a to konkrétně Mad’arský guláš, langoše či plněná paprika. V Česku mohou být hrdí i na jejich tradiční trdelník.