Recepty na domácí těsta jsou snadná a můžete si z nich připravit úžasné dobroty. Chcete si doma připravit pizzu, plněné knedlíky i palačinky. Ať uděláte cokoli z toho, váš partner i děti budou zaručeně nadšení. Navíc pečení tak bude nejen mnohem levnější, ale také zdravější a chutnější. Užijte si domácí jídlo díky jednoduchým receptům, které byste si ihned měli někam uložit. Většina z nich se přitom skládá z podobných surovin, jen s drobnými obměnami.

Pizza se vším všudy

Milujete tuto italskou pochoutku a už vás nebaví na ní chodit jen do restaurace? Anebo si říkáte, že byste si na ní dali něco jiného, než je obvyklé? Teď máte šanci. Ale jako první si na ni musíte připravit těsto. Potřebovat na něj budete jen pár základních ingrediencí a trochu svého času. Co si připravit?

  • 2/3 šálku vody,
  • 1 lžička droždí,
  • 2 šálky pšeničné mouky,
  • 1 lžička soli,
  • 1 polévková lžíce olivového oleje

Droždí zalijte teplou vodou a dobře promíchejte, aby vám nezůstaly žádné hrudky. Do velké mísy dejte mouku, sůl a zředěné droždí. Z této hmoty vytvoříte těsto. Dejte ho na suchý povrch pokrytý moukou a pusťte se do hnětení. Dle potřeby můžete přidat mouku. Těsto by mělo být měkké a pružné. Všechny jeho strany potřete trochou olivového oleje a vložte do čisté velké mísy.

Zakryjte fólií a nechte na teplém místě po dobu 1,5 hodiny. Správně udělané těsto se zvětší cca na dvojnásobek. Poté ho rozdělte na 2 stejné kusy a udělejte z nich koule. Kuličky dejte na pomoučený povrch, přikryjte znovu fólií a nechte hodinu odpočívat. Poté z těsto vytvořte placku požadované tloušťky. Vložte náplň dle vlastní chuti a dejte do předehřáté trouby na 180-200 stupňů asi na 10 minut.

Domácí jahodové nebo borůvkové knedlíky

Není nic lepšího, než domácí knedlíky plněné domácími jahodami, malinami nebo borůvkami. Recept na ně ale není vůbec složitý. Můžete si je proto v klidu připravit doma místo toho, abyste je kupovali mražené. Vaše děti vám budou neskonale vděčné. Na jejich výrobu přitom budete potřebovat pouze:

  • 500 g pšeničné mouky,
  • 2 vejce,
  • 200 ml vody,
  • půl lžičky soli,
  • 1 polévkovou lžíci rostlinného oleje.

Příprava je velmi jednoduchá. Mouku prošijte přes síto. Přidejte směs vody, vajec a soli. Postupně ho vypracujte kruhovým pohybem. Dle potřeby přidávejte mouku. Čím déle hnětete těsto, tím pružnější bude. Hotové těsto nechte 30 minut odpočívat. Těsto vyválejte a sklenicí vykrájejte kolečka. Naplňte je ovoce (nebo masem) a zakuklete je do knedlíků. Ve vroucí, osolené vodě je vařte po dobu 10 až 15 minut.

Lahodné palačinky

Suroviny, které potřebujete na přípravu palačinek má většina lidí neustále doma. Není tak problém, abyste překvapily manžela a děti a k snídani jim připravili vynikající palačinky. Potřebovat k tomu budete 2 šálky pšeničné mouky, 5 vajec, 1 polévkovou lžíci rostlinného oleje, 2,5 šálku mléka a cukr a sůl dle chuti. Až budete mít vše připravené, můžete se do toho pustit.

Žloutky nalijte do kastrolu a ochuťte je solí a cukrem. Poté přilijte mléko, přidejte vejce a promíchejte. Přidejte mouku a máslo a těsto opět promíchejte. Promíchat byste ho měli dobře, ale příliš dlouho. Těsto by nemělo být hrudkovité, ale zase to nesmíte přehánět. Následně ho postupně lijte na pánev a upečte je klasickým způsobem.

Domácí je vždy lepší

Možná se ptáte, proč se dělat s těstem, když si většinu z nich můžete koupit v obchodě. Odpověď je velmi jednoduchá. Potěšíte tím své blízké a dáte jim najevo, že vám na nich záleží. Jídlo není jen o tom, abyste se zasytili. Jde o prostředek, který dokáže potěšit a spojit rodinu dohromady. Udělejte jim radost a připravte jim oblíbenou pochoutku. Tak už na nic nečekejte a dejte se do toho!