Zdarma a téměř bez námahy! Chiropraktik poradil, jak se zbavíte bolesti křížů v pohodlí svého domu a nezabere vám to více, než pár minut denně.

Tyto relaxační polohy působí totiž přesně tam, kde je to nutné a přinášejí úlevu od bolesti.

Relaxační poloha č. 1

Lehněte si na břicho na podložku, ruce ohněte v loktech a držte volně položené na zemi. Pak se pomalu zapřete o lokty a opatrně zvedejte hrudník směrem nahoru. Bedra držte přitisknuté k zemi. Stimuluje to spodní část zad a aktivuje svaly. Opakujte 10 – 15-krát v 3 – 4 sériích a mezi jednotlivými sériemi si dejte 1 minutu odpočinek. Při tomto cvičení můžete pociťovat mírné nepohodlí, ale to brzy povolí, když budete dělat několik opakování. Pokud je toto cvičení pro vás příliš jednoduché, můžete udělat kompletní záklon – pozici kobry, jak je na obrázku níže. Ruce budou zcela natažené a břicho natažené. Pravidelně dýchejte.

Relaxační poloha č. 3

Tato poloha připomíná banán. Jde totiž o to, že táhnete boky do opačné strany k místu, ze kterého vám vystřeluje bolest. Toto se postará o otevření meziobratlových plotének v bederní části zad na opačné straně a povzbuzuje pohyb disku směrem do strany.

Nejdříve můžete pociťovat mírnou bolest, ale po chvilce by měla ustoupit.

Jakmile bolest ustoupí, zvedněte se v této poloze do pozice “sfinga”. Ujistěte se, že vaše boky jsou stále posunuty do strany.

Relaxační poloha č. 4

Lehněte si na břicho a podložte přeložen ručník na tu stranu, do které vám vystřeluje bolest. V této poloze se zhluboka kontrolovaně nadechněte. Můžete cítit mírné nepohodlí, ale bolest by měla postupně ustoupit. Pokud chcete zvýšit intenzitu tohoto cvičení, můžete se zvednout na předloktí a opakovat toto cvičení 10 – 15-krát v 3 – 4 sériích. Stimuluje to svaly ve spodní části zad a také zlepšuje bederní lordózu v dolní části zad.

Relaxační poloha č. 5

Lehněte si na břicho, jednu nohu pokrčte v koleni a položte do pravého úhlu. Boky otočte do opačné strany než pociťujete bolest. Ruce si složte pod čelo. Držte tuto polohu 8 – 10 dlouhých nádechů. Pro vyšší intenzitu cvičení můžete opět zvednout do polohy sfingy. Opakujte 10 – 15-krát v 3 – 4 sériích.

Tato poloha stimuluje dolní část zad a povzbuzuje pohyb meziobratlových plotének do strany.

Relaxační poloha č. 6

Hlavu si podepřete anatomickým polštářem. Nohy ohněte v kolenou, spojte chodidla a zvedněte do vzduchu. Nyní pomalu naklánějte nohy na tu stranu, kam vám vystřeluje bolest. V této poloze relaxujte. Vydržte 8 – 10 dlouhých nádechů v 4 – 5 sériích. Potom vysuňte boky na opačnou stranu od bolestivého místa a znovu složte nohy na bolavou stranu. Opět vydržte 8 – 10 dlouhých nádechů.

Relaxační poloha č. 7

Lehněte si na bok, na opačnou stranu od místa, kde pociťujete bolest. Hlavu i nohy podepřete polštářem. V této poloze udělejte 8 – 10 dlouhých nádechů v 4 – 5 sériích. Pokud jste v této poloze delší dobu a pociťujete úlevu, bude to vhodná poloha i na spánek.

Relaxační poloha č. 8

Sedněte si na vyvýšené místo a nohu, kde pociťujete bolest, zvedněte. Současně hlavu jemně zakloňte.

Provedením tohoto cvičení to vytvoří niťový efekt na vaše nervy v páteři, které procházejí vzhůru.

Opakujte 10 – 15-krát v 3 – 4 sériích na každou nohu.