Pamatujete si ještě na školní léta, kdy jste chodili do školní jídelny? Pamatujete si, jak tam vařili? Na školní jídelnu některé děti vzpomínají v dobrém a některé zas tak ne. Pokud si ovšem vzpomene na jídelnu z mateřské školy, pak se nám jistě vybaví hezké vzpomínky a zážitky. Tato jídelna je jiná než ostatní jídelny, protože se zde vaří pro malé děti, které potřebují mít chutné, vyvážené, a hlavně opravdu dobré jídlo. Zde si totiž tvoří částečně chuťové základy pro budoucí život. Jedním z hlavních prémiových pokrmů mateřské školy jsou jistojistě polévky. Máme pro vás připravenou několik jednoduchých receptů na tyto lahodné polévky, takže si je klidně můžete udělat doma během pár minut.

Hrstková a čočková polévka

Prvním tipem je recept na oblíbenou Hrstkovou polévku, která u dětí slaví velký úspěch. Potřebujete k ní: luštěniny, česnek, petržel, brambor, sůl, pepř a mletou papriku. V případě jíšky si připravte také cibuli, olej, hladkou mouku, a dále majoránku a petrželku. Polévku pak uvařte klasickým způsobem.

Druhým tipem na oblíbenou polévku z jídelny školky je čočková polévka. Potřebujete k ní: 250 g čočky, vodu, bobkový list, 200 g brambor, sůl, 2,5 dl zakysané smetany, 30 g hladké mouky, ocet nebo citronovou šťávu. Polévku pak uvařte klasickým způsobem vaření polévky.

Písmenková a krupicová

Velmi populární polévkou u dětí ze školky je rajčatová polévka s písmenky, resp. písmenková. Tuto polévku děti často vyžadují a těší se na ní. K její přípravě potřebujete: 3 rajčata nebo 5 cherry rajčátek, 350 ml rajského protlaku, vodu, bobkový lis, cukr třtinový nebo krystal a těstovinová písmenka. Polévku pak uvařte klasickým způsobem.

Pro polévku s nadýchanými krupicovými knedlíčky, která je mezi dětmi ze školky také oblíbená, budete potřebovat: 2 lžičky másla, mraženou zeleninu, sůl, pepř, zeleninový vývar. Na halušky, resp. knedlíčky: 2 vejce, 7 lžic dětské krupice a pár kapek oleje. Polévku připravíte během 15 minut běžným způsobem.

Drožďová a brynzová polévka

Oblíbenou polévkou u dětí ze školky, ale také ze školy je drožďová polévka. K její přípravě potřebujete: 1 cibuli, 200 g kořenové zeleniny, kostku droždí, olej, domácí vegetu. Na halušky, resp. knedlíčky: olej a dětskou krupici. Polévku uvařte běžným způsobem pro vaření polévek.

Brynzová polévka je také velmi oblíbená. Pro její přípravu jsou nutné následující ingredience: brambory, brynza, polohrubá mouka, vejce, mletý kmín a sůl na dochucení. Můžete použít také těstoviny. Polévku pak uvařte klasickým způsobem a nechte si chutnat.

Brokolicová a hrachová polévka

Pro jemnou brokolicovou polévku, kterou si děti velmi pochvalují, si připravte následující ingredience: 6 žampionů, 250 g smetanového sýra, 200 g brokolice, mrkev, cibuli, menší brambory a olej. Připravte velmi jemnou a chutnou polévku, kterou si zamilujete.

Hrachová polévka s krupicovými knedlíčky je také velmi oblíbená a děti si ji pochvalují stejně, jako ostatní polévky. Potřebujete k ní: 350 g hrachu, 2 mrkve, 3 brambory, svazek petrželky, lžíci oleje. Na knedlíčky: 2 vejce, lžičku soli a 100 g krupice. Polévku uvařte jako klasickou hráškovou polévku a nechte se unášet její lahodnou chutí.

Sýrová a mléčná polévka

Na sýrovou polévku s drobenkou budete potřebovat následující ingredience: 7 brambor, 1,3 l vody, sůl, 1 l mléka, 150 g smetanového sýra. Na drobenku: 1 vejce, hrubou mouku a sůl. Příprava je klasická jako u běžných polévek.

Na oblíbenou mléčnou, resp. bílou, polévku budete potřebovat následující ingredience: ½ l mléka, ½ l vody, ½ vejce, 60 g krupicové mouky a sůl podle chuti. Příprava je snadná a zvládne ji každý. Vyzkoušejte polévky a zavzpomínejte se svými dětmi na své dětství ve školce či škole.