Problematika změny závěsů se objevila i v naší rodině… Najednou jsme si uvědomili, že garnýže, závěsy a žaluzie, visící v našich oknech jsou už strašně zastaralé. Co více, když jsme vypočítali, kolik let uplynulo od posledního zakoupení závěsů, byli jsme velmi překvapeni… Tehdy jsem ještě byla školačka!

Obecně, bez dlouhého myšlení, jsme šli do nejbližšího obchodu pro nové závěsy. Na pultu seděla prodavačka, které jsme do dnes nesmírně vděční! Její rada změnila naše životy… Respektive probrala naše okna, a tedy i domácnost k životu!

Jak vybrat záclony?

V obývacím pokoji jsme si vybrali závěsy, takže nejlepší volbou v našem případě byla klasika. Zde jsou některé lekce, které nám ta moudrá žena představila.

Chcete-li ozdobit okna světlým hedvábím a jinými lehkými tkaninami, nezakrývejte je dalšími prvky a ornamenty. Hedvábí je soběstačný materiál, který nepotřebuje další příslušenství. Kromě toho může nadměrná dekorace vyvolat dojem přetížení.

Zde jsou některé dobré příklady zdobení obývacího pokoje se závěsy z hedvábí.

Nebojte se kombinovat

Velmi zajímavě vypadá i kombinace závěsů s důrazem na barvu plátna. Na to je třeba vedle sebe pověsit záclony různých barev, nebo zkombinovat kontrastní barvy v podšívce. Také velmi efektivně vypadá kombinace závěsů různých barev se stejnou texturou, nebo vzorem.

Různé tvary nezklamou

Při výběru závěsů pro útulný a prostorný obývací pokoj se hodí i složitý vzor či neobyčejný tvar. Pokud se rozhodnete jít opačným směrem a dát přednost jednoduchému tvaru a vzoru, může tím utrpět celý design a místnost zůstane bez ducha.

Na optické zvětšení prostorů vyberte klasické záclony se stejným vzorem jako stěny.

K vytvoření útulného, komorního prostředí se zase hodí husté tkaniny, které nepropouštějí jasné světlo.

Barva by měla ladit

Výběr barvy závěsů je zvláštní a velmi důležitou kapitolou Vaší domácnosti. Do velmi prostorného obývacího pokoje se hodí záclony sytě-žlutých, tmavě-červených až fialových odstínů. Nic nezkazíte pokud si vyberete barvu, která se shoduje s barvou největší položky v místnosti (například gauč nebo koberec).