Dřevěné podlahové krytiny patřily odjakživa k luxusním záležitostem, které přežívají napříč staletími. Dnešní článek má za úkol přinést nápad i návod, jak lze vyrobit dřevěnou podlahu svépomoci. Jistý pán Sunny Pettis Lutz si vyrobil podlahu úplně sám. A dokonce byl ochoten podělit se s ostatními, jak postupoval krok za krokem.

Sběr mrtvých stromů

Vše započalo sběrem mrtvých stromů v nedalekém lese, takže se vlastně nedopustil ani žádné krádeže či nelegálního odlesňování. Podlaha vyrobená z odřezků mrtvých stromů je nanejvýš ekologická. Jestliže patříte mezi zručné kutily, můžete si takto ušetřit nemalé množství financí za novou podlahovou krytinu.  Na zmiňovanou podlahu je potřeba jalovec nebo borovice. Popřípadě kombinace, která se snese. Jedná se o originální a rovněž vysoce elegantní podlahovou krytinu. Ostatně to můžete posoudit podle obrázku i sami.

Podlaha z odřezků – Postup

Nejdříve je nutné si připravit řádně povrch, na který budeme lepit odřezky. Následně si rozložíme všechny nařezané disky po podlaze. Dřevěné disky se prvně zbaví kůry po stranách. U některých kusů se může odlupovat sama a lehce, jiné kousky musíme očistit pomocí škrabky a dláta.

Srovnání podlahy

Ideální je nejprve srovnat podlahu betonem, zbrousit a očistit její povrch. Disky ukládáme jeden vedle druhého v bezprostřední blízkosti. Tak, aby vzniklo co nejméně volného prostoru mezi jednotlivými kousky. Rozhodně nepodceňujte rozmístění disků po podlaze na zkoušku. Zaměříme se i na výběr kvalitního stavebního lepidla. Jakmile zjistíme správné rozmístění disků, začneme je postupně lepit k pevnému a očištěnému podkladu.

Lepení disků

Ze spodní strany disky vždy natřeme lepidlem a přiložíme pevně k podlaze. Je vhodné potřít disky z horní části tenkou vrstvou polyuretanu. To z důvodů, aby se zamezilo přilnutí malty na povrchu. Při této práci se určitě neobejdeme bez pásové brusky, která zajistí hladký a rovný povrch. Následně musíme odsát prach a veškerou nečistotu. Hmota na spárování mezer je vyrobena ze směsí broušené malty-80% a zbytek tvoří piliny. V závěru se aplikují až tři vrstvy polyuretanu, který zajistí dostatečnou ochranu podlahy.