Toto je nejjednodušší a nejlevnější způsob jak zakořenit révu z řízků. Zapamatujte si těchto pár zásad a už nikdy nebudete muset kupovat sazenice.

Jak zaručeně zakořenit révu

Potřebujeme:

  • odřezky révy
  • litrovou nádobu
  • vodu pokojové teploty
  • ostrý nůž
  • vosk
  • 500 ml plastové nádobky
  • substrát z humusu a zahradní půdy (1: 1)

Postup:

1. V první řadě je důležité vědět, že příprava vinné révy je potřebná mezi 20. – 25. únorem.

2. Nalijte trochu vody do sklenice, kam budete vkládat odřezky. Voda by měla být asi do výšky 1 cm. Pokud nalijete hodně vody, kořeny se vyvinou pouze u 10 – 15% vybraných řízků. Pokud nemůžete neustále sledovat vodu ve sklenici, na dno položte bavlněnou látku s výškou 1 cm. To vám umožní udržet optimální stupeň vlhkosti po dobu několika dní. Je důležité, aby odřezky nezaschly, takže nesmí zůstat bez vody!

3. Takto správně připravíte vnitřnosti: dolní konec každého stonku by měl být odříznut 1,5 cm pod pupenům. To znamená, že konec bude ve vodě a pupeny nad ní.

4. Každá stonek by měla mít 2 – 3 puky. Její horní konec by měl být 4 až 5 cm nad horními pupeny.

5. Po přípravě řízků odstraňte spodní pupeny a proveďte 3 – 4 mělké podélné řezy z místa, kde byly spodní pupeny umístěny. Z těchto částí stonek vyžene kořeny.

6. Připravenou stonek vložte do nádoby s vodou.

7. Podobným způsobem připravte tolik řízků, kolik potřebujete.

8. Když máme odřezky takto připravené a spodní konce namočené ve vodě, je nezbytné horní konce pokrýt voskem. V opačném případě bude míra zakořenění mnohem nižší.

9. Nádobu s řízky dejte na teplé a světlé místo (například na parapet na jižní stranu). Vyčkejte objeví kořeny. Objevují se cca 21. – 30. den po namočení do vody (pupeny se někdy začnou vyvíjet dříve).

10. Čtvrtým pravidlem je, že odřezky netřeba držet ve sklenici s vodou příliš dlouho. Když už mají kořeny o délce asi 5 mm, zasaďte je do plastových pohárků. Jinak se dlouhé kořeny začnou lámat a konečný výsledek bude nepříznivý.

Například tato stonek byla ve vodě 45 dní a její kořeny jsou již příliš dlouhé.

11. V každém plastovém skleničce udělejte odtokový otvor. Potom ho naplňte substrátem. Uprostřed něj udělejte dírku, do které vysadíte sazenici a substrát kolem pevně přitlačte.

12. Po výsadbě odřezky vydatně polijte odstátou vodou, aby vzduchové bubliny v substrátu splaskly a substrát přilnul ke kořenům. Přebytečná voda bude odtékat přes odtokový otvor.

13. Pátou zásadou je, že listnaté větvičky, které se vyvíjejí na řízcích, třeba průběžně odstraňovat. Ale pozor!

Buďte opatrní, abyste nezlomili bod růstu.

Vyčkejte listy na této úrovni nejsou dostatečně velké a až potom je odstraňte.

14. Pokud již budou řízky v poháru 1 – 1,5 měsíce (maximum), měli byste je vysadit do zahrady (během vývoje ve sklenici je nezapomeňte pravidelně zalévat). Avšak týden před touto událostí musí podstoupit adaptaci na vnější prostředí. První den je nechte venku 60 minut, druhý den 2 hodiny, třetí den 3 hodiny … atd. Sedmý den je nechte venku 7 hodin. Pokud neprovedete tento proces, listy odřezků vám jednoduše zblednou a vyschnou.

Sazenice třeba takto nechat projít růstovým procesem, aby byly dostatečně připraveny a odolné. V prvním roce vám pak budou dobře růst a vydrží i v chladnějším počasí. V druhém roce se již vytvoří silný keř a v krátkém čase se budete moci těšit i na bohatou úrodu!