Fotografie: Freepik

26.1.2021 Milan Juha

Také se vám občas stává, že jste doma uklidili, všude vytřeli, vyvětrali, ale v domě stále zůstává nepříjemný zápach? Není to nic neobvyklého, pachy se „lepí“ na nábytek, koberce nebo spotřebiče a je velmi obtížné se jich zcela zbavit. My vám však dnes ukážeme velice užitečné triky, jak se zápachu zbavit a žít v domácnosti, která voní čistotou a svěžestí.

Sušená pomerančová kůra

Pokud se chcete zbavit nepříjemného pachu třeba v kuchyni nebo obývacím pokoji, není nic jednoduššího, než si nasušit pomerančovou kůru a poté ji nechat v mističce nebo pytlíčku na dobře větraném místě. Pomerančová kůra obsahuje mnoho vonných silic, které dokážou provonět i větší prostory a dodat jím žádoucí svěžest. Podobně dobře může fungovat i citron nebo grep.

Sbohem zápachu v lednici s pomocí jedlé sody

Je vaše lednice plná nevábných pachů, které se vzájemně prolínají a vytváří nepříliš hezkou kombinaci? Není nutné se s tím smířit. Stačí do lednice nasypat do misky trochu jedlé sody a umístit ji na horní poličku. Soda má tu skvělou vlastnost, že dokáže pachy účinně absorbovat. Pak už vám stačí jen sodu pravidelně měnit za čerstvou várku a máte vyhráno.

Do odpadu pár kapek citronu

Je jasné, že mnoho pachů uniká právě z odpadu ve dřezu v kuchyni. Na stěnách trubek se totiž zachytávají bakterie a zbytky jídla, které nevoní zrovna vábně. Stačí vám ale citron a máte po problémech. Z citronu vymačkejte šťávu a nalijte ji do dřezu. Nechte pár hodin působit a poté jej propláchněte horkou vodou.

Čistá a svěží matrace

I starší matrace, které se nijak nečistily, mohou mít nepříjemný zápach. Zbavit se jej dá opět pomocí jedlé sody. Matraci sundejte z postele a na jednu stranu nasypte jedlou sodu tak, aby byla rozprostřena po celém povrchu. Nechte několik hodin působit a poté matraci vysajte. To samé opakujte i s druhou stranou.

Toaletní kartáč bez zápachu

Je to nezbytná pomůcka, kterou má na záchodě každý, ale nikomu se nelíbí, jak umí zapáchat. Stačí však do držáku na kartáč přidat pár kapek prostředku na mytí nádobí s nějakou příjemnou vůní a na toaletě nebude vůbec nic cítit.

Voňavý toaletní papír

Pokud chcete, aby voněl i váš toaletní papír, stačí dovnitř ruličky nakapat pár kapiček esenciálního vonného oleje. Je to zcela bezpečné, protože z ruličky se olej nedostane na vaši kůži, takže se není třeba ničeho bát.