Že jste o této dobrotě nikdy neslyšeli? Nevadí, všechno je jednou poprvé. Nakládat nemusíte jenom zelí nebo okurky, i nakládaný květák může sloužit jako skvělým doplňkem ke slaným pokrmům. V zimě tuto dobrotu jistě velmi oceníte, neboť je plná vitamínů a tělu prospěšných látek. Jelikož tuto pochoutku v obchodech téměř nenajdeme, není nic jednoduššího, než si ji vytvořit. Ničeho se nebojte, recept je velmi rychlý a jednoduchý.

Na přípravu tohoto receptu budeme potřebovat:

  • 1 velký kus květáku nebo dva střední
  • 2 červené papriky, 2 střední mrkve, 4 stroužky česneku, 2 feferonky, 1 cibuli
  • kopr, bobkový list, celý pepř a nové koření

Na nálev nám postačí 2 l vody, 500 ml octa, čtyři lžíce soli a 2 lžíce cukru.

Pracovní postup

Ze všeho nejdříve musíme provést sterilizaci sklenic, do kterých budeme květák nakládat. Do všech připravených sklenic nalijte vřelou vodu a nechte 15 minut působit. Poté vodu vylijte a sklenice vysušte.

Přípravu můžeme rozdělit do několika kroků:

  1. Květák pořádně omyjte, osušte a rozdělte ho na růžičky.
  2. Nakrájejte si zeleninu a to tak, že mrkev společně s česnekem bude na kolečka, paprika na kostky a feferonky rozkrájejte najemno. Cibule nakrájejte na kolečka.
  3. Nyní všechno rozdělte do jednotlivých sklenic. Na dno přijde kopr, zelenina spolu s kořením, a potom už jednotlivě skládejte růžičky květáku až po vrch sklenice. Květák je potřeba hodně upěchovat, aby byl pořádně naložený a nevyplavával nahoru.
  4. Dále si připravte nálev a to tak, že do hrnce nalijete horkou vodu, ocet, přidáte cukr a sůl a necháte tak, dokud se nálev nezačne vařit. Poté rozlijte ještě horké do připravených sklenic.
  5. Sklenice pořádně uzavřete víkem a dejte zavařit na 15 až 20 do hrnce. To provedete tak, že na dno velkého hrnce naskládáte jednotlivé sklenice a zalijete je vodou, ale pozor, nesmí být ponořeny celé, voda musí sahat maximálně do půlky sklenic. Následně je vyndejte, otočte dnem vzhůru a nechte řádně vychladit.

Přejeme vám dobrou chuť.