Jako maminka pocházející ze čtyř dětí jsem musela přijít na to, jak vyčistit spousty různých druhů předmětů v průběhu let. Děti mohou být opravdu špinavé a moje se nebály šířit svůj nepořádek po celém domě! Ale zkušenost s uklízením po čtyřech špinavých dětech mě naučila hodně. A jedna z nejcennějších věcí, které jsem se dozvěděla, je, že společně s pračkou můžete vyčistit spoustu věcí!

Jednoduché hození věcí do pračky mi v průběhu let ušetřilo mnoho času a úsilí. Dnes budu sdílet seznam některých nečekaných věcí, které můžete prát ve své pračce, takže si můžete ušetřit trochu času a úsilí! Ale než se k tomu dostaneme, chtěla jsem se podělit o několik obecných tipů o mytí nepotravinových předmětů. Tyto užitečné tipy se vztahují na téměř každý předmět, který později zmíním v příspěvku.

8 Užitečné tipů pro praní nekonvenčních předmětů!

Tip č. 1: Mnoho předmětů se v pračce pere lépe, pokud jsou nejprve vloženy do síťového vaku. Můžete si koupit sadu síťových prádelních pytlů online jen za pár korun. Můžete také použít starý povlak na polštář!

Tip č. 2: Při mytí menších, těžších předmětů, přidejte do pračky několik ručníků. Ručníky pomohou tlumit nárazy předmětů a zabránit jim, aby příliš nehýbali pračkou. Ručníky mohou také pomoci přidat váhu, což je obzvláště užitečné u HE myček, které dávkují vodu na základě hmotnosti prádla.

Tip č. 3: Pokud je váš předmět velmi znečištěný, budete ho chtít před praním nejprve namočit ve vodě. Jednou možností je postříkat prádlo zahradní hadicí. Můžete si také věci vzít do samoobslužného mycího automatu a namočit je tam.

Tip č. 4: Používejte na pračce ten nejjemnější cyklus spolu se studenou vodou. To je nejbezpečnější možnost pro většinu položek. Vždy, když prádlo nebo předměty nebudou úplně čisté, můžete vždy přenastavit pračku na vyšší stupeň.

Tip č. 5: Při čištění neobvyklých předmětů použijte minimální množství pracího prostředku. Kastilské mýdlo je dobrou volbou pro jemné materiály a předměty vašeho domácího mazlíčka.

Tip č. 6: Pokud máte problém se zápachem, zkuste přidávat do prádla ocet. Přidejte asi 1/2 odměrky bílého octa během cyklu máchání nebo do zásobníku změkčovače látky.

Tip č. 7: Vždy ověřte štítky na prádle nebo se podívejte na jiné pokyny ohledně praní! Některé předměty a materiály by v žádném případě neměly jít do pračky.

Dobře, teď, když jsme vysvětlili základy, pojďme se podívat na další zajímavá fakta!

18 překvapivých věcí, které můžete prát v pračce!

 1. Koupelnové závěsy

Můžete vyprat sprchový závěs, abyste odstranili špínu a plíseň. Ujistěte se, že do pračky přidáte i několik ručníků, aby se závěs v pračce nepotrhal. Použijte malé množství běžného pracího prostředku spolu s 1 odměrkou jedlé sody. Jedlá soda pomůže uvolnit ztvrdlé špinavé kousky na předmětu a ručníky vám ho pomohou vyčistit!

 1. Sedací kuchyňské polštářky

Umyjte polštářky na židlích studenou vodou při jemném cyklu. (Pokud je to nutné, jemně očistěte skvrny před vypráním.) Nechte je před použitím zcela vyschnout.

 1. Rohožky do auta

Pokud vaše rohože v autě nejsou příliš velké nebo příliš těžké, můžete je umýt ve své pračce! Po dobrém vyprání budou vypadat mnohem lépe.

 1. Gumové podložky a koberce

Gumové podložky mohou zvládnout pouze příležitostné praní. Pokud je perete příliš často, podložka ztratí svou přilnavost. Vyperte je pouze tehdy, když to skutečně potřebují. Nezapomeňte je často vysávat, abyste je udrželi čisté.

 1. Kožené kabelky

Když jsem poprvé četla, že můžu umýt koženou kabelku ve své pračce, byla jsem velmi skeptická. Byla jsem si jistá, že se peněženka zničí! Ale zvědavost mi nedala, a tak jsem to zkusila. A fungovalo to skvěle!

 1. Rohožky do koupelny

Chraňte své koberce a malé koberce při praní s několika ručníky.

 1. Vlasové čelenky a gumičky

Během času mohou na sobě vlasové doplňky mít nánosy z gelů na vlasy a jiných vlasových produktů, proto jednou za čas potřebují pořádně umýt! Vezměte je všechny do malého síťového vaku a vložte je k dalšímu prádlu.

 1. Závěsy

Chcete-li vyčistit závěsy nebo záclony, nejprve je vložte do síťového vaku. Tradiční textilní závěsy lze umýt pomocí jemného cyklu ve studené vodě. Vyhněte se praní sametových záclon.

 1. Boty z ovčí kůže

Pokud máte pár starých bot Uggs, kteří jistě viděli i lepší dny, vyzkoušejte je dát do pračky. Začněte s vyčištěním jakékoliv nečistoty zvenčí. Pak vložte boty do síťového vaku a obložte e několika ručníky. Použijte jemný cyklus praní a studenou vodu. Po dokončení boty okamžitě vyndejte a nechte je vyschnout přes noc za pomocí obložených ručníků.

 1. Podložky na jógu

Umyjte podložku na jógu ve studené vodě v jemném cyklu a nechte ji poté důkladně vyschnout.

 1. Boty a tenisky

Odstraňte tkaničky z bot a dejte boty do síťového vaku. Umístěte boty s vakem do pračky spolu s dvěma nebo třemi osuškami. Po praní nechte boty na vzduchu úplně vyschnout.

 1. Batohy a vaky

Umístěte batoh před praním do síťového vaku. Pokud nemáte dostatečně velký síťový vak, můžete batoh otočit tak, aby vnější strana byla dovnitř. Nezapomeňte před vypráním batoh otevřít a zkontrolovat všechny kapsy. Poté batoh nechte úplně vyschnout.

 1. Baseballové kšiltovky

Bez obav můžete bezpečně umýt téměř všechny moderní kšiltovky, protože jejich okraje mají plastové jádro. Vyperte baseballové čepice ve studené vodě v jemném cyklu a pak je nechte vyschnout.

 1. Malé hračky

Plastové hračky, silikonové hračky a většina plyšových zvířat lze umýt ve vaší pračce. Nejprve je vložte do síťového vaku a v jemném cyklu se studenou vodou. Vyvarujte se praní gumových hraček nebo hraček s malými díly a bateriemi. Pokud jde o plyšové hračky, perte je pouze tehdy, pokud jsou vyplněny pouze plyšem (což znamená žádné korálky!)

 1. Předměty určené k ručnímu mytí

Pokud štítek říká, že položka by měla být ručně vypraná, vždy jí místo toho dám do pračky. Jenom hodím předmět do síťového vaku a pak jej vyperu v jemném cyklu. Ještě mě to nezklamalo!

 1. Potravinové tašky

Každou chvíli je dobré vyprat své textilní tašky na potraviny, abyste je udržovali čisté. V pračce jsem bez problémů vyprala vinylové i textilní tašky.

 1. Obojky a vodítka

Nylonové obojky a vodítka lze kdykoli umýt. Stačí je nejprve umístit do síťového vaku! Vyperte a nechte je vyschnout.

 1. Pelíšky domácích mazlíčků

Mnoho pelíšků má domácí mazlíčky má odnímatelné kryty, což je velmi praktické pro jejich umývání. Pokud zrovna váš nemá odnímatelný kryt, je zde několik tipů, jak ho umýt. Začněte vysáváním všech chlupů nebo nečistot z povrchu a poté použijte jemný čisticí prostředek. Umístěte jej do sušičky na 10-20 minut pro rychlé vysušení. Pak nechte vyschnout pelíšek důkladně vyschnout předtím, než ho vrátíte vašemu mazlíčkovi.

Perete doma ještě nějaké další netradiční předměty? Znáte nějaké další speciální prací tipy a triky, které se hodí znát? Nebojte se o ně s námi a s ostaními níže podělit v komentářích. Všichni to určitě oceníme!