Fotografie: Getty Images

24.1.2021 Milan Juha

Brambory vařené ve slupce jsou chuťově jedinečné a například bramborový salát si bez nich ani nedovedeme představit. Navíc, jejich předností není zdaleka jen jejich chuť. Takto připravené brambory si díky šetrnému postupu zachovávají až třikrát více vitaminu C a zdraví prospěšných minerálů, než obsahují nejprve oloupané a pak uvařené brambory, které se navíc předem krájejí na menší kousky.

Pokud jde ale o jejich loupání, není to zrovna příjemná a snadná činnost. Nepříjemné je nejen množství kousků jemných slupek, ale také manipulace s nedostatečně vychladlými bramborami. Navíc, loupání takto uvařených brambor zabere obvykle také dost času.

Lidé jsou ale vynalézaví a leccos si dokážou zjednodušit. Podívejte se tedy s námi na dva způsoby loupání brambor uvařených ve slupce, které využijete zejména při přípravě většího množství například

  • bramborového salátu, zejména na vánoční stůl
  • francouzských brambor, nebo
  • šťouchaných brambor.

Trik před začátkem vaření brambor

Než začnete brambory vařit, udělejte na nich menším ostrým nožem řez po celém obvodu, v polovině délky brambory. Řez by měl být veden tak, aby se oba konce potkaly.

Fotografie: Getty Images

Poté vložte brambory do studené vody a vařte obvyklým způsobem. Když budou hotové, před jejich vytažením dejte do hlubší misky studenou vodu a led. Poté vezměte opatrně jeden uvařený brambor a na 10 sekund ho ponořte do misky. Pak ho již bez obav můžete prsty vytáhnout a uchopit tak, abyste drželi konce brambory a řez tak byl uprostřed.

Udělejte pohyb, jako byste bramboru chtěli „vyždímat“ nebo táhněte slupku ke stranám brambory a uvidíte, jak snadno ji sloupnete. Stejným způsobem pokračujte se všemi bramborami.

Trik po uvaření brambor

Variace na výše uvedenou metodu spočívá v tom, že stejným způsobem provedete řez, ale již na uvařených a lehce zchladlých bramborách ve slupce. Jen je třeba být při nařezávání brambor opatrnější než u brambor syrových, protože je důležité naříznout pouze slupku, a nikoliv vnitřek brambory. Je tedy třeba udělat jen mělký řez.

Výše uvedené postupy jsou velice jednoduché a výrazně sníží pracnost přípravy brambor, zejména tehdy, když jich potřebujete uvařit a oloupat větší množství. Uvidíte sami, že když vyzkoušíte tyto triky, budete ochotně připravovat třeba bramborový salát i vícekrát do roka.