Kožené boty jsou symbolem kvality i elegance. Jak zachovat, aby vypadaly stále jako nové? Pokud na nich jsou rýhy a další poškození, odstraňte je. Naučíme vás několik postupů, které zvládnete pohodlně doma. S věcmi, které máte jednoduše po ruce.

Vosk

První postup je založený na využití vosku. Pokud doma máte kousek svíčky, vezměte ji. Boty nejprve důkladně očistěte, naneste vosk na hadřík a odtud na vše boty. Po 10 minutách postup opakujte. Následně nechte vosk zaschnout, vezměte čistý hadřík a kožené boty vyleštěte a přebytečný vosk odstraňte.

Olivový olej

Pro další pomůcku vyrazte do své kuchyně. Drobné škrábance na kožených botách totiž pomůže odstranit také olivový olej. Stejně jako v předchozím případě ho naneste na hadřík a potom ho důkladně vtírejte do kůže. Nechte ho zaschnout, boty si oblékněte a můžete kamkoliv vyrazit.

Lepidlo

Ano, i lepidlo může pomoci opravit kožené boty, pokud jsou na nich škrábance. S jeho použitím však buďte opatrní. Mělo by vám pomoci zacelit různé rýhy, které se na botách objeví. Lepidlo do nich opatrně nanášejte, jako by se jednalo o tmel. Potom na místo přitlačte hadřík a po zaschnutí by po poškození neměly být ani památky.

Zubní pasta

Zamiřte do koupelny a vezměte trochu zubní pasty. Tu naneste na hadřík a tím ji na poškozená místa krouživými pohyby, šetrně vtírejte. Potom vezměte kartáč nebo jiný hadřík a poty klasicky vyčistěte. Na závěr použijte vosk na obuv, nebo jinou látku, kožené boty jím ošetřete a budou vypadat jako přinesené z obchodu.

Bílý ocet

Jednu z látek, kterou najdete v kuchyni. Bílý ocet nepoužívejte čistý, ale nařeďte ho s vodou. Ve sklenici vody rozmíchejte jednu polévkovou lžíci octu a až tímto roztokem začnete své kožené boty čistit. Jakmile uschnou, budou vypadat jako nové.

Lak na nehty

Postupujte stejně, jako v případě lepidla. Zde se hodí postupovat opatrně a využít lak na nehty jenom na velké díry, které potřebujete zacelit. Anebo lze zkusit variantu číslo dvě, boty jím kompletně nalakovat a vytvořit silnou ochrannou vrstvu, která vaše boty ochrání i do budoucna.