Minulé jaře mi na zahradě na chatě začaly vysychat tuje. Nevěděl jsem, co jim chybí a byl jsem z toho dost zoufalý, protože se mi po minulé roky tento problém neobjevil. Tento postřik jsem zkusil na doporučení mého kolegy a dobrého kamaráda.

Řekl mi, že nejčastěji tuje trápí nedostatek hořčíku a že proto ztrácejí barvu a chřadnou.

Řešení, které mi poradil byla hořká sůl. Já jsem si koupil epsomskú sůl – dá se koupit i v zahrádkářství – ptejte si hořkou sůl a určitě vám poradí.

Udělal jsem si na začátek slabší roztok :

200 g soli jsem rozpustil v 10 litrech vody a tuje jsem pořádně postříkal. A omylem jsem střiky i na sousedovy tuje – jsou zcela blízko u našem plotě, tak jsem jen doufal, aby to dobře dopadlo.

Když jsme přišli na chatu o pár dní později, hned jsem viděl změnu – problém se zastavil, vůbec se nešířil a zdálo se mi, že tuje jsou hezčí. A co byl největší gól, sousedovy tuje, na které jsem stříknout měli na té straně hezčí, výraznější barvu.

Tento postřik se proto doporučuje i když chcete hezčí zelenou barvu jehličnanů.

Když jsem si ověřil, že postřik funguje, vsadil jsem na trochu silnější postřik z 500 g soli a stejného množství vody. Postřik jsem dal i na trávník a je to výborné i proti škůdcům. Hořká sůl do zahrady se dá snadno sehnat a je také za dobrý peníz, zkuste se poptat v zahrádkářství, ale taková je moje zkušenost.