Čištění trouby může být pořádná fuška. Připálené zbytky se velmi jednoduše usadí na jejím povrchu a zbavit se jich účinně a bez poškrábání povrchu může být doslova heroický výkon. Dokonce ani drahé čistící prostředky nemusí zaručit výsledek, který očekáváme. To platí především tehdy, pokud jsme čištění trouby déle zanedbávali.

Dnes vám ukážeme skutečně geniální a ekologický způsob, jak vyčistit troubu tak, aby vypadala opět jako nová. A není za tím žádný zázračný čistící prostředek, ale prostě správné spojení surovin, které máte běžně v domácnosti.

Potřebujeme:

 • Láhev s rozprašovačem
 • 2 lžíce jedlé sody
 • hadřík
 • ocet
 • menší misku

Postup:

 1. Čištění má dvě fáze. Nejdříve se soustředíme na vnitřek trouby a následně na dvířka s okénkem.
 2. Nejdříve začneme s vnitřkem.
 3. Z trouby vybereme jednotlivé složky.
 4. V misce smícháme 1 lžíci sodu s trochou vody tak, abychom získali konzistenci pasty.
 5. Pastu naneseme na vnitřní části trouby. Můžeme pozorovat, že pasta zhnědne.
 6. Pastu necháme působit nejméně 12 hodin (ideálně 24 hodin) a uvidíte, jak účinně pasta rozpustí i velmi připálené nečistoty. Po uplynutí této doby vezmeme mokrou hadřík a setřeme co nejvíce pasty jak se dá.
 7. Do nádoby s rozprašovačem nalijeme trochu octa a nastříkáme ho na místa, na kterých stále vidíme zbytky jedlé sody. Potom vnitřek důkladně vytřete vlhkým hadříkem.
 8. Následně troubu nastavíme na nízkou teplotu a necháme zapnutou 15-20 minut, aby vnitřek dostatečně vyschlo.
 9. Nyní přejdeme k čištění dvířek a okénka.
 10. Opět smícháme jedlou sodu s vodou a vytvoříme pastu. Pastu naneseme na okénko a a necháme působit 30 minut. Potom opět očistíme povrch mokrým hadříkem. Výsledky vaší práce budete vidět ihned!