Počítače a notebooky se staly nedílnou součástí každé domácnosti. Je běžnou věcí dnes, že rodiče mají vlastní počítač a děti, či studenti vlastní osobní PC nebo notebook. S tím souvisí nejen užívání, ale i péče o počítač, chceme-li, aby vydržel dlouho sloužit. Dnes se společně podíváme jak vyčistit PC zevnitř. Lépe řečeno, jak vyčistit počítač od souborů, které na pevném disku zabírají zbytečné místo.

Čistič disku ve windows

Můžeme si sami nainstalovat různé programy nebo lze použít vlastní nástroj systému windows – klikneme na ikonu Tento počítač. Otevře se nám dialogové okno, kde jednou z položek je (C:) Místní disk. Na tuto položku klikneme pravým tlačítkem myši a objeví se nám roleta. Úplně dole najdeme položku Vlastnosti. Toto okno obsahuje 5 záložek.

První záložka Obecné a v ní na dolní polovině je tlačítko Vyčištění diskuKlikneme na něj a ihned se spustí okno, které začne počítat, kolik místa lze z disku uvolnit. Když se okno zavře, tak se otevře další Vyčištění disku (C:). V tomto okně jsou 2 záložky. Na čištění použijeme levou s názvem Vyčištění disku. Druhá položka s názvem Další možnosti je jen pro zkušené uživatele. K vyčištění disku použijeme první záložku zleva, ve které máme 5 položek možných k zaškrtnutí.

Položky se jmenují

  • Stažené soubory k programům
  • Dočasné soubory internetu
  • Koš
  • Dočasné soubory
  • Komprese starých souborů

První 4 položky odškrtneme a tu poslední necháme nezaškrtnutou. Pak klikneme na jednotlivé položky seznamu. Položku označíme a přes tlačítko Zobrazit soubory si můžeme prohlédnout, které soubory budou smazány. Vlastní čištění disku spustíme kliknutím na OK. Naskočí nám dialogové okno – Chcete tuto akci provézt, potvrdíte Ano kliknutím myší a windows začne čistit diskTOTO JE NEJJEDNODUŠÍ ZPŮSOB ČIŠTĚNÍ PEVNÝHO DISKU.

CCleaner – lepší čištění windows a pevného disku

Stáhneme si program CCleaner z českých serverů – Stahuj. cz nebo Slunecnice. cz

Program je jednoduchý na ovládání a je v českém jazyce. Přejeme hodně úspěchů a fungující PC.