Patříte také mezi lidi, kteří se nedokážou poprat s žádnou dietou kvůli své závislosti na sladkém? O tom, že cukr je opravdová droga není pochyb, proto jsme si pro vás připravili pár rad, jak s tímto nepřítelem bojovat. Snadněji se mu vyhnete, pokud na něj nebudete mít chuť. No jak zahnat myšlenky na oblíbený koláč či oříškovou čokoládu?

Existuje pár triků, které doporučují i ​​samotní vědci. Pokud to nejde po dobrém a vlastní pevná vůle se vám pravidelně zosypáva jako domeček z karet, zkuste využívat následující tipy.

Nepoužívejte umělá sladidla

Mnoho lidí sáhne po náhradách cukru v domnění, že si tím lahodí, uhasí svou nesmírnou chuť na sladké a přitom nijak nezhřeší. Opak je však pravdou. Vědci dokázali, že potraviny se sníženým obsahem kalorií, které musí chuť vyvážit umělými náhradami jen přispívají ke akumulaci tukové tkáně v těle. Po snědení jídel s umělými sladidly se totiž naše chuť na sladké a jídlo obecně jen zvětšuje.

Vyřaďte z jídelníčku oblíbenou sladkost

Pokud to nejde díky síle vaší vůle, můžete na to jít psychologickým trikem. Ze svého jídelníčku zcela vyřaďte sladkost, kterou máte nejraději. Právě ta vám způsobuje takové problémy a pokaždé vás chuť na tento produkt dokáže zlomit nebo si řeknete, že si dáte jen kousek. Řekněte si, že ode dneška je pro vás tento výrobek tabu. Vyhnout se ostatním sladkostem bude už po pár dnech mnohem jednodušší.

Dělte na kousky

Další způsob, jak oklamat svůj vlastní mozek. Pokud vezmete tabulku čokolády a rozdělíte ji na několik malých kousků, váš mozek bude mít pocit, že jste si dopřáli více sladkého. Pokud stejně velkou tabulku necháte v celku, mozek ji považuje za jeden kousek, který podvědomě vyhodnotí jako menší část. Naučte se vše dělit na menší části a postupně z nich ubírejte. takto si navyknete na nižší přísun sladkého.

Pijte méně kávy

Pokud si myslíte, že když pijete kávu bez cukru, mléka nebo smetany, jste za vodou, není to zcela tak. Výzkumy ukazují, že pravidelná konzumace kávy a přísun kofeinu zvyšuje hladinu inzulínu v těle. Káva stejně zvyšuje chuť na sladké nebo si ji máte tendenci dochucovat. Nahradit ji můžete bylinnými čaji.

Dopřejte si vitamín B

Za neustálou chutí na sladké třeba hledat i spouštěče. Jedním z nich je právě stres. Obrovský důvod, kvůli kterému saháme po sladkostech však s námi nemusí stále zamávat. Nahraďte sladkosti vitaminem B, který pomáhá tělu lépe zvládat stresové situace a dostává náš nervový systém do normálu.

Jablečný ocet

I když je hubnutí díky jablečného octa sporné, rozhodne tato tekutina dokáže snižovat hladinu cukru v krvi. Stačí, když do láhve s čistou neperlivou vodou přidáte lžíci jablečného octa a zamícháte. Tuto vodu pak pijte během dne. Pomůžete zahnat chuť na sladké a prospějete i svému zdraví.

Přesný harmonogram

Pokud se naučíte jíst pravidelně, vyhnete se “hluchým místům”, během nichž se nestíháte najíst a tak zaháníte svůj hlad sladkostmi. Tělo si nebude ptát drobné maličkosti pod zub, pokud mu budete jídlo dávkovat každý den a pravidelně.

Ovoce k snídani

Samozřejmě by to bylo bez jakéhokoliv cukru skutečné peklo, proto si ho dopřejte alespoň ve formě ovoce. To je nejlepší konzumovat k snídani, protože vám ihned dodá potřebnou energii, ale poskytne vám ji dlouhodobě (narozdíl od sladkostí z obchodu).

Citronová šťáva

Měla by se stát alfou a omegou vašeho jídelníčku. Citrónovou šťávu si přidávejte do vody, pokapejte ní maso nebo si jí ochuťte salát. Citronová šťáva totiž dokáže účinně snížit obsah cukru v krvi až o 10% a zažene vaši neustálou chuť na sladké ale i na jídlo.