Mravenci si každý rok dělají své domky přímo mezi řádky – v měkké půdě mají ideální prostředí a právě odtud dělají nájezdy na jahody, ovocné keře a nepohrdnou ani zeleninou.

Navíc nelze zapomínat na to, že tam, kde jsou na zahradě mravenci se dříve nebo později objeví i mšice. Pokud každý rok bojujete s armádou černých vojáků a vždy se opět vrátí, poradíme vám jedno skvělé řešení, které zatím ještě nezklamalo.

Funguje proti mravencům opravdu rychle a spolehlivě.

Potřebujeme:

  • plastovou nádobu
  • 1 lžičku moučkového cukru
  • horkou vodu
  • 1 lžičku kyseliny borité (můžete použít Borax)

Postup:

  • Práškový cukr smícháme s boraxem a zalijeme vodou – vařící nebo horkou.
  • Smícháme tak, abychom získali hustší konzistenci – asi jako želatinu.
  • Past Rozkládejte ráno nebo přes den, ne však v noci, protože tehdy odcházejí do mraveniště i mravenci.
  • Návnadu rozdělíme na malé dávky (asi 1 lžičku do víka ze sklenice) a rozložíme do blízkosti rostlin.

Mravenci přitáhne cukr a svůj úlovek přinesou až do mraveniště. Právě v tom spočívá klíč k úspěchu. Ze zahrady zmizí komplet celé mraveniště.

Nyní už jen počkejte na výsledek, budete mile překvapeni, jak rychle to funguje.

Video návod:

Když se vám do domu nastěhují mravenci, není to nic příjemného. Nemusíte však hned sahat po chemii, jde to i přírodní cestou a účinek je velmi rychlý. Vyzkoušejte například poprášit hnízda pepřem nebo nasekanou petrželkou. Mravenci nemají rádi jejich vůni a proto pokud je umístěte na místa, kudy se mravenci pohybují, zbavíte se jich.

Mravenci žijí ve velkých koloniích a v jedné jich může být až 50 000. Na zahradě mohou být mravenci užitečné a do určitě míry jsou potřebné i při kultivaci. Pokud nám nezpůsobují nepříjemnosti, mohou být tolerovány. Když se vám však nastěhují do bytu či domu, je třeba tento problém řešit. Jinak je o chvíli budete mít téměř všude. Rovněž v zahradě vědí nadělat pořádnou galibu. Ničí totiž kořeny rostlin tak, že v jím vrtají díry, podporují mšice, poškozují pupeny a květy, z který chtějí extrahovat nektar a během sucha koušou mladé výhonky rostlin.

Účinné metody jak se zbavit mravenců bez chemie

Med

Když se u vás doma vyskytnou mravenci, jako první je vhodné zajistit jakékoli jídlo, ke kterému by měli mít přístup. Třeba ho mít dobře uzavřené ve vzduchotěsných nádobách, organický odpad odhazujte do vnějších nádob a dbejte na to, abyste nikde nenechali ani drobeček. Můžete je nalákat na talířek s medem. Mravenci budou držet spolu, přilepí se a umírají.

Prášek do pečiva

Dalším vysoce účinným způsobem je posypat chodníčky mravenců práškem do pečiva! Jeho složení obsahuje jedlou sodu a ta způsobuje mravencům smrt. Je to vynikající způsob jak se jich zbavit, zejména pokud máte doma děti, nebo domácí zvířata, pro které by jakákoliv chemie mohla být nebezpečná. Abyste se zbavili mravenců v zahradě, připravte si roztok z prášku na pečivo a vody, nalijte do rozprašovače a postříkejte.

Sůl

Cestičky mravenců také můžete postříkat roztokem soli. Ještě lepší účinky dosáhnete, pokud sůl přidáte do vařící vody a nastříkáte na hnízdo nebo na cestičky mravenců. Tuto metodu však nepoužívejte v zahradě. Sůl sice zničí mravenci, ale zničila by i rostliny, které pěstujete! Místo toho zkuste raději použít popel.

Skořice

Skořice sice mravenci nezničí, ale její vůně je pro ně nepříjemná a proto omezí jejich migraci.

Roztok si vyrobíte z půl lžičky skořice, kterou smícháte s sklenicí vody. Pomocí rozprašovače aplikujte na místa, kde se objevují mravenci a opakujte postřik každý den.

Ocet

Výrazná aroma octa je pro mravence nesnesitelná. Do rozprašovače nalijte stejné množství vody a octa. Před použitím protřepejte a aplikujte. Postup opakujte, dokud se jejich úplně nezbavíte.