Patříte právě vy mezi milovníky avokáda, ale jeho vysoká cena v obchodech vás děsí? Můžete si avokádo vypěstovat doma, protože to nění nijak složité. Avokádo je dokonalé jako pomazánka, ale i doplněk salátů, omáček nebo do domácí přírodní masky. Ukrývá v sobě mnoho důležitých živin.

Domácí avokádo

Avokádo obsahuje 20 různých vitamínů, velmi vysoké množství vlákniny, snižuje hladinu cholesterolu v krvi a má v sobě dokonce více draslíku než banány. Je to dokonalé ovoce, které chutná skvěle.

Pecka

Prvním krokem bude odpeckovat zralé avokádo a samozřejmě ho zužitkovat. Důležité je ale, ale abyste věděli, která část pecky je vrchní a spodní. Ta spodní (většinou širší část) totiž půjde do vody, tak na to nezapomeňte!

Ponoření pecky

Aby byla ponořena pouze potřebná část pecky z avokáda, napíchejte do pecky asi do 3/4 párátka, které ji poté budou držet na hladině.
Umístěte pecku do sklenice s vodou naplněného až po okraj tak, že bude ve vodě jen spodek. Pohár následně položte na nějaké severní okno a nezapomínejte pravidelně vyměňovat vodu.

Klíčení

Přibližně po dvou až osmi týdnech začne pecka postupně klíčit. Hlavní kořen musí zůstat ponořený, jinak by odumřel. Mějte s klíčením trpělivost, aby byl kořen skutečně silný.

Kořen

Jak začne kořen sílit, svrchu se začne držet výhonek. Když už dosáhne alespoň 15 cm, je připraven na květináč.

Zasazení

Nyní postačí avokádoí zasadit do vhodného květináče spolu s nějakým domácím kompostem. Z výhonku je potřeba později odstřihnout přibližně polovinu rostliny, aby se podpořil růst. Z rostliny můžete i pravidelně obstřihávat vrch, pokud chcete aby rostla více do šířky než výšky. To už necháme na vás. Půdu je třeba udržovat vlhkou, ale netřeba to s vodou ani přehánět. Držíme palce!