Fotografie: Freepik

19.1.2021 Milan Juha

Moderní chemikálie, které jsou k dispozici na úklid domácnosti, zvládnou díky svému složení jakoukoliv špínu, rez i vodní kámen. Není to však ideální varianta pro naše zdraví, protože dýcháme nezdravé látky. Můžete si ale snadno připravit domácí bomby, které budou vyrobeny z přísad, které nejsou zdraví škodlivé. Dokonale se rozpustí, odstraňují skvrny a navíc příjemně voní.

Prací bomby jako doplněk pro klasický prací prášek

Každý den používáme přípravky plné chemie – zkuste to tedy jednou bez ní a vyrobte si koule, které vám pomohou při praní prádla. Bomby jsou ekologické, takže nezahlcují životní prostředí. Sice odstraníme chemikálie, ale dýcháme škodlivé látky.

Navíc tyto bomby odstraní i ty nejodolnější skvrny. Součástí koulí je i přísada, která se přidává do pracích prášků, takže se nemusíte bát, že by vám nevypraly prádlo. Navíc zašedlé prádlo vám bomby dokonale vybělí. Budete potřebovat několik surovin:

  • 1,5 hrnku jedlé sody
  • Půl sklenice bílého mýdla na prádlo (odstraňuje skvrny), nastrouhané
  • 2 lžíce epsomské soli
  • 5 lžíce 5% roztoku octa
  • 3 lžíce peroxidu vodíku
  • 15 kapek aromatického oleje

Olej můžete použít jakýkoliv, záleží na vašich preferencích. Do mísy dejte sodu, sůl a nastrouhané mýdlo. Tyto suroviny budou tvořit základ pracích koulí. Mýdlo odstraňuje nečistoty, sůl působí antistaticky jako leštidlo, soda zase změkčuje vodu a působí jako kondicionér.

Postupně přidejte peroxid, ocet a aromatický olej

Ve druhé fázi po menších částech přidejte do mísy peroxid vodíku a opatrně promíchejte. Peroxid má bělící účinky a na tmavém oblečení může zanechat stopy. Ocet zase změkčuje a je výborných odstraňovačem skvrn. Poté přidejte aromatický olej, který prádlo příjemně navoní. Znovu promíchejte.

Prací bombu vhoďte samostatně nebo k pracímu prášku a zjistíte, že vaše prádlo bude dokonale vyprané a bude příjemně vonět. Navíc se nemusíte bát je používat častěji, protože nemají na člověka tolik špatných účinků jako chemické přípravky.

Kromě pracího prášků si snadno doma můžete vyrobit také tablety do myčky nebo i domácí šampon. Mnoho lidí, především žen, si v dnešní době myje vlasy přírodními produkty, jako jsou vejce, mouky, nebo používají také kávu nebo čaj. Některé potraviny dodají vlasům přirozený lesk, jiné můžou vlasům změnit odstín barvy.

podívej se na tohle video: