Jak správně připravit vejce?

V každé klasické anglické snídani najdete rozhodně vejce – ať vařené nebo pečené, jsou tam. Tato tradice se již hodně dávno přenesla do celého okolního světa, vždyť ranní jídlo je to zcela nejdůležitější jídlo celého dne, prospěšné a hlavně – jeho příprava je velmi snadná a rychlá. Navíc z vajec můžete připravit velmi různorodá jídla.

Podělíme se s vámi o znalosti, díky kterým můžeme připravit kouzelné ranní omelety a jiné mistrovská díla, v nichž hlavní roli hrají právě vejce.

Moudré rady pro přípravu vajec

Pečící trouba místo sporáku

Abychom neměli sporák přeplněný nejrůznějšími kastroly s vejci, je možné je „uvařit“ přímo v troubě na pečení. Vejce dáme do formy na pečení mufinů a vložíme do trouby, která je předehřátá na 180ºC, na 30 minut. Poté vejce z trouby vyndejte a vložte do studené vody, aby vychladly. Takto získáte desítku a možná i více vajec na jednu várku.

Efektivní servírování

Aby se vám vejce nerozteklo po celé pánvi, připravte si jedlé formičky z paprik, cibule nebo dokonce i chleba. Je to velmi chutné, efektivní a úžasně aromatické.

Láhev na pomoc

Na oddělení žloutku od bílku nám pomůže obyčejná plastová láhev. Rozbijte do misky nebo hlubokého talíře několik vajec, lehce rukou stiskněte láhev a přiložte její hrdlo k žloutku, láhev uvolněte: ona rychle vtáhne do sebe celý žloutek, ale bílek nechá v talíři nebo misce.

Žloutek ve středu

Plněné vejce se budou připravovat mnohem snadněji, pokud bude žloutek přímo uprostřed vajíčka, i jídlo bude vypadat mnohem vkusněji. Abychom tohoto výsledku dosáhli, položte krabičku s vašimi vajíčky na bok alespoň na 12 hodin, poté je můžete uvařit a po rozkrojení budete mít žloutek uprostřed.

Vejce a kancelářský špendlík

Není nic horšího, než když vellká část vařeného vejce zůstane na skořápce. Aby se vám toto nestalo, je potřeba do vejce při pokojové teplotě píchnout malinký špendlík. Musíte ale dávat pozor, aby skořápka nepukla. Vložte vejce do vroucí vody a vařte je dále obvyklým způsobem. Ne, nic nevyteče: na tupé straně vejce se nachází prázdnota, která ochrání celý vnitřní obsah.

Přesný řez

přeříznout vejce na dvě zcela stejné poloviny nám pomůže lžíce a nůž, který namočíme ve vodě, aby se na něj nepřilepil žloutek.

Mistryně omeleta

Připravit nadýchanou vaječnou omeletu můžeme nejen na pánvi nebo v troubě na pečení, ale i jinými velmi zajímavými způsoby. Udělejte směs z vajec, mléka, koření, sýra, šunky a chutných bylinek. A na přípravu omelety použijte Vaflovač nebo obyčejný mikrotenový sáček.