od P.P

Ne tak dávno jsem narazila na knihu japonského léčitele “Systém zdraví Katsudzo Nishi”. Mou pozornost si získala hlavně tím, že nebyla napsána někde na pustině ale zakládala se na vlastní zkušenosti autora. Ve věku 20 let Japoncovi diagnostikovali smrtelnou chorobu a předpověděli brzkou smrt. Ale on se nevzdal a pokračoval v boji o život. Podařilo se mu to, sám se uzdravil a přežil dlouhý a plodný život. 

Svůj život zasvětil rozvoji a zlepšení svého systému. Nachází se v něm moudrost antické řecké a starodávné egyptské medicíny, tibetské a čínské praktiky, jóga a mnoho dalších zdrojů. Zdravotní systém Nishi  však jde mnohem dál, není to jen soubor cvičení a pravidel stravování, je to celá filozofie.

Už dávno se zajímám o japonské ozdravující praktiky, ale filozofie Katsudzo Nishi ma inspirovala více než všechny ostatní. Na začátek pojďme vyzkoušet sestavu cvičení, které Japonec vyvinul na obnovu zdraví a zacelení organismu. Pro ženy, které se vždy snaží dosáhnout dokonalosti, budou prostě nenahraditelné.

Tato cvičení jsou jednoduché, tělo naplňují štěstím a energií a také pomáhají zbavit se nadbytečného tuku a zformovat krásnou postavu. Kromě toho, posilují klouby a zabraňují usazování solí. Vyzkoušejte je i vy, nejvýše 15 minut denně a své tělo brzy nepoznáte!

Sestava cvičení pro ženy

Začněte tím, že si vyberete vhodný čas na cvičení, kdy se nepotřebujete nikam spěchat. Hlavně necvičte pozdě večer, jinak si můžete rozházet celý biologický rytmus. Nejlépe uděláte pokud je budete cvičit ráno, abyste byli celý den nabitý energií a vitalitou. A ještě jedna věc – cvičení by vám měly přinést potěšení a pak výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Oblečte si jednoduché oblečení, které vám nebude překážet. Umyjte se studenou vodou, usmějte se a můžeme přistoupit k prvnímu cvičení.

První cvičení
Lehněte si na záda a snažte se co nejvíce uvolnit. Dýchejte rovnoměrně a hluboko, představte si sebe na tichém a krásném místě. Ruce rozložte do stran. Nohy položte k sobě, ohněte v kolenou a přitáhněte k hrudníku. Zhluboka se nadechněte a kolena zatočte doprava, snažte se je položit na podlahu. Hlavu otočte nalevo a pomalu vydechněte.
Lícem se musíte dotýkat podlahy a ramena s rukama při tomto cvičení musí zůstat nehybné. Vraťte se do výchozí pozice, zhluboka se nadechněte a zopakujte, tentokrát však na druhou stranu. V první den toto cvičení opakujte 4-5 ráz a pak postupně zvyšte počet opakování na 25.

Druhé cvičení
Lehněte si na záda, ruce položte vedle těla dlaněmi dolů. Nohy ohněte v kolenou a šířku cca 30 cm od sebe. Zátěž přesuňte na nohy, zhluboka se nadechněte a stáhněte břišní svaly. Záď spolu s páteří zvedněte z podlahy, opíraje se jen o lopatky. Zůstaňte v této pozici několik sekund. Vydechujte a pomalu klesejte do výchozí pozice. Uvolněte se a udělejte cvičení znovu. Opakujte 5krát.PUBLICITÉ

Třetí cvičení
Lehněte si na břicho, jedním lícem se opřete o podlahu. Ruce před tělem dlaněmi dolů. Nohy na 15 cm od sebe. Napněte svaly hýždí a zvedněte vzhůru jednu nohu. Druhou nechte na podlaze. V takové poloze zůstaňte několik sekund a jemně spusťte nohu zpět na podlahu. Totéž opakujte s druhou nohou. Opakujte tak 50 ráz na každou nohu.

Čtvrté cvičení
V téže poloze zvedněte hlavu a ramena. Dlaně umístěte na podlahu na šířku ramen. Obě nohy na šířku 15 cm zvedněte a několik sekund jejich udržte v této pozici. Potom začněte nohama hýbat shora dolů jako byste plavali. Opakujte 25-50 ráz na každou nohu.

Páté cvičení
Postavte se na všechny čtyři, nohy i ruce na šířku ramen. Narovnejte pravou nohu a zvedněte ji na 30 cm od podlahy. Udělejte 25 pohybů nahoru-dolů. Pak se vraťte do výchozí pozice a opakujte na druhou nohu.

Šesté cvičení
Zůstaňte v této poloze, hlavu spusťte dolů a pánev nahoru. Koleno pravé hony skrčte tak, aby se vám dotkla čela. Potom nohu narovnejte, zvedněte vzhůru a spolu s ní zvedněte i hlavu. Cvičení opakujte 10-krát na každou nohu.

Zdroj.somzena.sk